Episyrphus balteatus - pestřenka pruhovaná

29. 7. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Episyrphus balteatus (De Geer, 1776) – pestřenka pruhovaná

Čeleď: Syrphidae – pestřenkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 8-10 mm. Patří mezi naše menší druhy pestřenek. Tělo je protáhle zploštělé. Hlava je hnědošedá, oči velké hnědé, tykadla krátká s pýřitými štětinami. Štít je zhruba stejně široký jako dlouhý, hnědý a lesklý. Štítek je žlutohnědý. Zadeček je oválně protáhlý, zploštělý, zbarven žlutě až oranžově s tmavými zdvojenými příčnými proužky. Nohy jsou žlutohnědé. Křídla jsou poměrně úzká, průhledná.

 

Možná záměna: Jedná se u nás o téměř nezaměnitelný druh pestřenky, díky charakteristickému proužkování na zadečku. Podobné jsou petřenky rodu Syrphus, ty jsou však robustnější a mají širší proužky na zadečku. Petřenka pruhovaná je jediný druh rodu Episyrphus v ČR.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa a severní část Asie a sever Afriky.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Je to jedna z našich nejhojnějších pestřenek.

 

Biologie a ekologie: Tato pestřenka se vyskytuje na květech na okrajích lesů, podél lesních cest, na loukách, mýtinách a lesních světlinách, ale i v kulturní krajině, v parcích a zahradách. Často usedá na fialové květy a miskovité rostliny, kde saje nektar. Dospělci se vyskytují od června do září. Larvy žijí na listech stromů a keřů, kde se živí mšicemi.

 

 

Literatura:


Ball S.G. & Morris R. K. A. (2000): Provisional atlas of British hoverflies (Diptera, Syrphidae). Monks Wood, UK: Biological Record Centre.

 

Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.